Tatar i antyteza Barcelony

- Panie Tatar, patrząc na styl gry pana drużyny, chyba nie dostaniecie nagrody dla najpiękniej grającego zespołu w lidze…

- Istotnie i bardzo się z tego cieszymy. Naszym celem jest wypracowanie nowoczesnego modelu grania na lagę. Można nas nazwać antytezą Barcelony.

Tak! To jest człowiek, z którym bym się dogadał. Największy – obok Zlatana Ibrahimovicia – krytyk Guardioli we współczesnym futbolu. Tyle, że Szwed krytykuje Guardiolę głównie za relacje międzyludzkie. Tatar chce burzyć cały system trenera Bayernu, o którym mówi, że jego drużyny grają w… bączka.

Nazywają go w Austrii filozofem na ławce. Promuje chaos zamiast kosmosu. Jego teoria? Skoro wszystkie najlepsze drużyny na świecie dążą teraz do stworzenia jak najbardziej uporządkowanego, przewidywalnego futbolu, w którym trener może sterować wszystkimi wydarzeniami na boisku, zespoły, które mają słabszych wykonawców, zawsze przegrają. Jedyną szansą dla słabych drużyn jest granie… piłki chaotycznej, nieuporządkowanej. Tak jak chciał Piotr Świerczewski: „Miętowy! Na chaos!”.

Tatarowi nie potrzeba systemu gry. Uważa, że jeszcze nikt nigdy nie wygrał meczu przez system. – Rozmaite systemy pokazują tylko nieuporządkowanie zawodników na boisku – mawia. Im więcej zagrań niewytłumaczalnych, bezsensownych wykopów w nie wiadomo którym kierunku, tym trudniej przeciwnikowi przewidzieć, jak zachowa się twoja drużyna. Skuteczne? Nie wiem. Ale fascynujące na pewno.

Media uwielbiają takich prawdziwków i Tatar z II ligi stał się gwiazdą austriackiej telewizji i chętnie zapraszanym wszędzie komentatorem. Wypowie się na wiele tematów. Czym się różni First Vienna od Barcelony? – Po pierwsze nie mamy prezesa, który wszystkim steruje, co nie jest profesjonalne. Po drugie, Pep Guardiola niby jest takim błyskotliwym trenerem, a biega po boisku treningowym w krótkich spodenkach. To też nie jest profesjonalne”. Ironia, sarkazm czy wariactwo? Z tej twarzy każdy wyczyta to, co chce.

Facet jest zresztą kopalnią cytatów jak Stanisław Jerzy Lec:

O swoich 50. urodzinach: – Parę dni temu widziałem zdjęcie, które sonda NASA zrobiła z Saturna. Widać na nim księżyce Saturna, pierścienie i jeden malutki, znikający punkcik – Ziemię. To tyle o znaczeniu moich 50. urodzin.

Do dziennikarza, który spytał go o materiał ludzki w jego drużynie: –  Jestem właśnie w trakcie budowy domu. Potrzebuję tam materiałów takich jak drewno, beton czy szkło. W drużynie są jednak ludzie. Nazywać zawodników materiałami – to dobry powód by przerwać wywiad. Może pan jeszcze raz to przemyśleć i zadać pytanie inaczej.

O swojej fryzurze: – Chcę w tych długich włosach być Guenterem Netzerem XXI wieku.

O życzeniach na najbliższe 50 lat: – Więcej zdjęć z Saturna i żeby nie było przebiegunowania Ziemi.

O systemach w piłce nożnej: – Tak jak w teorii relatywnej, nie powinniśmy się skupiać na aktualnie preferowanych systemach. To, że jakiś system jest preferowany, to dlatego, że sami go preferujemy. Ale to nie ma nic wspólnego z pokonywaniem przeciwnika. Granie 3-5-2 z powracającymi skrzydłowymi pomaga tylko człowiekowi wierzyć, że uda mu się skutecznie przejść sezon.

Tatar wprowadza chaos we wszystkie dziedziny życia. Podczas udzielania wywiadu potrafi ni w pięć ni w dziewięć spytać rozmówcę, ile waży uncja złota. Piłkarze anonimowo wyjawiają, że na treningach potrafi mówić o wysokim pressingu, by potem wycelować palcem w dziewiątkę i spytać: – Chłopcze, a co sprawia, że ptaki latają?

Fakty świadczą przeciwko Tatarowi. Guardiola jest liderem Bundesligi, a Tatara właśnie niedawno zwolnili z SV Mattersburg. Pewnie, że to wariat, może człowiek chory na zespół Aspergera, a może sprytna kreacja medialna, ale wiem, że pasuje idealnie do polskiej ligi. Tu jego system by się sprawdził. Takie Podbeskidzie gra niemal dokładnie wedle jego założeń, tylko nikt tego jeszcze nie nazwał.

Alfred Tatar do ekstraklasy! Kto za?

2 comments on “Tatar i antyteza Barcelony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Twitter
  • Facebook
  • GoldenLine
  • LinkedIn
  • YouTube