Jak oni zwalniają

O tym, że trenerzy ligowi mieszkają na walizkach, wie każdy Jasiu. Trener reprezentacyjny ma trochę inaczej. Zarabia więcej, presję ma nieporównywalnie większą i pracuje dłużej. Gdy się jednak mu dokładniej przyjrzeć, pracuje dłużej tylko od polskich trenerów ligowych. Od kolegów selekcjonerów raczej niekoniecznie.

XXI wiek trwa od 13 lat, my mamy właśnie szóstego selekcjonera reprezentacji w tym czasie (nie liczyłem p.o.), a zaraz zawita do nas siódmy. Jest niewiele krajów europejskich, które zwalniałyby trenerów kadr narodowych tak często.

Częściej od nas zwalniali w XXI wieku: Serbowie (8 trenerów), Bułgarzy (8), Ormianie (8), Azerowie (8), Ukraińcy (7), Belgowie (7) i Rosjanie (7).

Jak by nie patrzeć, zaskoczenia nie ma. Oprócz Belgów, wszystkie pozostałe narody słyną z gwałtowności, porywczości i ogólnej chęci do jatki. Belgowie zwalniali, bo do niedawna mieli potencjał piłkarski odwrotnie proporcjonalny do wyników.

Siedem krajów. Niby nie tak źle, niby są tacy, którzy wywracają selekcjonerski stołek do góry nogami trochę częściej. To jednak oznacza, że w 35 krajach zwalniają trenerów rzadziej niż u nas.

Ewenementami są oczywiście San Marino i Dania, gdzie w tym wieku jeszcze nie zmienili trenera. Cierpliwi byli też w Andorze (2), Szwecji (2) oraz w Niemczech (3), Szwajcarii (3), Grecji (3), Czechach (3), Norwegii (3), Irlandii Północnej (3) i Łotwie (3).

Ciekawie jest w Niemczech, gdzie reprezentacja w stosunku do swojego potencjału i ambicji od lat zawodzi, a selekcjonerów miała w swojej historii… dziesięciu. Czyli tylu, ilu my mieliśmy od 1994 roku. Dodam, że aż siedmiu z tej dziesiątki było wcześniej asystentami selekcjonera. Nie licząc drobnych wyjątków w postaci Beckenbauera, Klinnsmanna i Voellera, całą historię piłkarstwa w RFN trwała ciągłość szkoleniowa. My miotamy się od ściany do ściany co dwa lata.

Ale tak, wiem, że tak naprawdę nic tak nie cieszy jak dobre ukamienowanie:

One comment on “Jak oni zwalniają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Twitter
  • Facebook
  • GoldenLine
  • LinkedIn
  • YouTube